pszicho pete 2013.10.11. 13:00

Mi kell a világutazáshoz

Le szeretnél lépni az országból? Ezt mégis hogy képzelted? Olyan nincs ám hogy csak úgy nekiindulsz! Tessék először mindenféle nehézkes, bonyolult és bürokratikus szarságot elintézni hozzá, lehetőleg személyesen. Ilyenkor gondolom azt, az emberi szabadság mennyire illuzórikus a világban, legalábbis a "fejlett nyugati" országokban. Én a magam részéről naiv vagyok és idealista, szerettem volna ha egyszerűen csak bepakolok, kifizetem a repjegyet, és szevasz Magyarország, helló világ.

A valóság az, hogy egy rakás dolgot el kell intézned, általában személyesen. Az oltásokra nem térek ki, mivel a Kanári-szigetek Spanyolország, így az EU része, másrészt fingom nincs, mikor hol leszek ha innen lelépek, így sem ezzel, sem a vízumokkal nem szarakodtam.

Így maradt a rettegés, hogy sikerül-e minden ügyet lezárnom itthon, és nem hagyok-e itt semmit, amit magammal kellett volna vinnem. Igen, ez stressz, az erősebb fajtából, mivel nincs pénzem, így ha valamit el/kifelejtek, az zsírszopás.

Szóval: saját lakásod van-e? Ha nincs, az egyszerű, az albit viszonylag könnyű otthagyni. Ha saját lakásod van, mit akarsz tenni vele? Eladni, kiadni, szobáztatni vagy hagyni állni üresen, hogy alkalomadtán szüleid/testvéreid/barátaid csövezzenek benne, netán ha rosszul alakulnak a dolgok, akkor fület-farkat behúzva visszasomfordálni? Nálam a szobáztatás nem ment, a lakásom nem túl frekventált és nem túl snájdig környéken van. Kiadnám. Na jó, a szüleim megnyugtatására majd csak 1 hónap türelmi idő után, és csak ismerősnek (nehogy kárt okozzon benne, illetve nehogy a lassan ungarische (vagy csak budapesti?) népsporttá váló "nem fizetek de azért ott maradok amíg valahogy ki nem dobnak" albérlőkkel kelljen küzdeni (állítólag nem lehet tőlük könnyen megszabadulni ha nem akarnak maguktól menni, és a szolgáltatók a lakás tulajdonosát, azaz téged, simán zikálhatnak a díjak miatt). A kiadáshoz egy meghatalmazást lehet írni egy általad megbízhatónak tartott személlyel, aki aztán a nevedben eljár.

Szolgáltatók: áram, víz, gáz, fűtés, internet/TV/telefon, mobil szolgáltató, közös költség, na ezeknek szólni kell hogy egy általad megbízott személy címére küldjék a leveleket. Ahol lehet, ott célszerű átállni elektronikus számlázásra, banki átutalásra, netán csoportos beszedési megbízásra. Nekem még volt egy számlás mobil előfizetésem, azt kártyásra változtattam, így a szám megmarad még legalább 1 évig, illetve ha feltöltöm, még tovább.

Okmányirodában regisztráltam még az elektronikus ügyfélkapura, így pár apróbb dolgot ezen keresztül is el tudok intézni, ha kell.

Fogorvos! A "fejlett nyugati országokban" ez rohadtul drága tud lenni, illetve nemrég láttam egy műsort indiai fogászokról, akik nem bajlódnak holmi egyetemmel meg főiskolával, francokat, az apjuktól tanulják a szakmát. Na ezek aztán olcsók. De hogy a szám közelébe sem engedem, az is biztos. Szóval inkább otthon, kb. normális áron, de igazi szakembernél.

Hajvágás: inkább azt is elintéztem otthon, kint nem tudom, mennyi lett volna.

Úti okmányok: útlevél, személyi, EU-s TB-kártya. Előbbiből elég az útlevél, a személyi úgyis max. az EU területén működik meg Magyarországon, de az EU-ban útlevéllel is lehet igazolni a személyazonosságot, úgyhogy én egyedül azt újítottam meg. Az EU-s TB-kártya is egy jó választás, ingyen kiváltható az OEP-nél (bármelyik kirendeltségnél), és addig érvényes, amíg otthon érvényes a TB-d. Ezt célszerű otthon fizetni a NAV-nál, lehet banki átutalással is, ehhez viszont ki kell tölteni egy űrlapot, hogy magunk fizetjük a TB-t. 

Posta: meghatalmazás egy általad kiválasztott személynek - barátnak, családtagnak, szülőknek -, hogy a leveleidet átvegyék.

Cuccok: Kanálgép (katonai evőeszköz-készlet, egymásba tolható, kanál, villa, vajazó kés és konzervbontó/sörnyitó van benne), túlélő bicska, kézfertőtlenítő folyadék, nedves törlőkendő, víztisztító vegyszer (ha biztonságos ivóvízre lenne szükségem), laptop (tablet szerencsésebb lett volna, kisebb és könnyebb), hálózsák, ebből jó lett volna kicsit melegebb, de mivel alapvetően a forró égövön kívánok haladni és utazgatni, egyelőre ez is megteszi; jó lett volna még egy napelemes és/vagy kurblis mobiltöltő. Katonai boltokban célszerű körülnézni, nagyon sok hasznos és tartós holmit lehet ott találni, amire az utazásnál esetleg szükségünk lehet (pl. találtam egy 80L-es hátizsákot, amelynek az oldalzsebei lecsatolhatók, és kisebb hátizsákként funkcionálnak). Ja, és pár gyógyszer: lázcsillapító. c-vitamin, csípés elleni kenőcsök, stb.

Ruhát nem írom ide, az mindenkinek saját egyéni preferenciája, mit tesz be. Mivel megyek még tovább is, próbáltam spórolósan pakolni, kb. 2 hétre elég cuccom van, meleg égövre való (nem szándékozom hűvös helyre menni, de ha mégis, össze tudok gyűjteni annyi pénzt, hogy tudjak venni amit kell), mosógépet pedig szinte bárhol találni.

Viszont van egy dolog, amire azt mondom, nem kell az elinduláshoz - legalábbis nem sok: pénz. 20 emberből 19 persze most fogja a fejét, hogy hát dehogynem kell pénz, anélkül nem lehet utazni, pláne nem külföldön. Én 3.000 Ft-tal vágtam neki, meg némi euróval, amivel kb. 1 hónapot nagyon szűken kihúzok. Jó, nyilván nem Londonban vagy Münchenben, ezek azért durván drága városok. Szerencsére nem a drágább helyek egyike a kiindulási állomásom.

A lista valószínűleg nem teljes. Amúgy is szétszórt ember vagyok, később biztos rájövök hogy valamit kifelejtettem, de azt hiszem a legfontosabbak megvannak. A lényeg, hogy úton legyek. 

A végére tartogattam azt, ami nélkül semmiképpen nem célszerű nekiindulni: a pozitív hozzáállás. Ha ez nincs meg, a fenti holmik szart sem érnek.

Ezzel túl vagyunk az unalmas szöveges részeken, a továbbiakban főként képeket fogok mutogatni, némi kommenttel kiegészítve, emészthető formában.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://lelektrip.blog.hu/api/trackback/id/tr585590180

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása